Haber

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Numan Kurtulmuş, Kırgızistan Meclis Başkanı ile görüştü

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, Kırgızistan Meclis Başkanı Nurlanbek Şakiyev ile telefonda görüştü.

Kurtulmuş, görüşmede, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına seçilmesinden dolayı tebriklerini ileten Kırgızistan Meclis Başkanı Şakiyev’e teşekkür etti.

Kırgızistan’ın bağımsızlığının 32. yıl dönümünü kutlayan Kurtulmuş, iki ülke arasındaki ilişkileri daha da ileriye taşımakta kararlı olduklarını ifade etti.

Kurtulmuş, Türk Devletleri Teşkilatı bünyesinde yakalanan ivmenin daha güçlü bir şekilde sürdürülmesini umduğunu ifade ederek, Türk Devletleri Teşkilatı’nın rolünün ve etkinliğinin daha da artırılması için çalışmaya devam edeceklerini kaydetti.

Kurtulmuş, Kırgızistan’a, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) Türk Devletleri Teşkilatı ve Türk Devletleri Parlamenter Asamblesi’ne (TÜRKPA) gözlemci üye olması konusunda verdiği destekten dolayı teşekkür ederek, KKTC’nin diğer platformlarda tanınmasının, KKTC’nin diğer platformlarda tanınmasının da artacağını söyledi. Kıbrıs’a ve Doğu Akdeniz’deki Kıbrıslı Türklere de önemli bir katkı olacak. Varlığını güçlendirmek açısından çok pahalı olacağını söyledi.

Kırgız hükümetinin FETÖ ile mücadelede verdiği desteğin değerli olduğunu vurgulayan Kurtulmuş, aynı desteğin FETÖ bağlantılı okulların Türkiye Maarif Vakfı’na devredilmesi konusunda da gösterilmesini umduklarını belirtti.

beylikovahaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu