Haber

Yüksek Temsilci Schmidt: “Bosna-Hersek’in AB yolunda tarihi bir şansı var”

Bosna-Hersek Yüksek Temsilcisi Christian Schmidt, ülkenin Avrupa Birliği (AB) yolunda tarihi bir servete ulaştığını söyledi.

Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da düzenlenen Barış Uygulama Kurulu (PIC) toplantısının ardından açıklamalarda bulunan Schmidt, Bosna Hersek’te “engel” döneminin bittiğine inandıklarını belirtti.

Ülkede 2 Ekim’de yapılan genel seçimlerin ardından hükümet kurma çabalarında kaydedilen ilerlemenin sevindirici olduğuna işaret eden Schmidt, “Bosna Hersek AB yolunda tarihi bir fırsat yakaladı. Bu yoldaki ilk karşılama adımı.” söz konusu.

Schmidt, Bosna Hersek’te bir an önce hükümetin kurulmasından umutlu olduğunu belirterek, en önemli kısmın bundan sonra başlayacağını sözlerine ekledi.

PIC üyeleri ise siyasi aktörlerin ülkedeki mevcut pozitif dinamiği kaybetmemesi gerektiğini belirterek, Bosna Hersek’in AB yolunda ancak reformlarla ilerleyebileceğini kaydetti.

Bosna Hersek’teki seçimlerin ardından başkent Saraybosna merkezli Hırvat Demokrat Birliği (HDZ) ve muhalefet partileriyle hükümet kurulabileceği belirtiliyor.

Schmidt, ülkede 2 Ekim’de yapılan genel seçim akşamı sandıkların kapatılmasının ardından “işlevsellik paketi” adı altında “koyduğu” seçim yasasıyla gündeme geldi.

Hırvatların lehine olduğu ileri sürülen yasa, Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı’nın Hırvat üyesi Zeljko Komsiç tarafından da Anayasa Mahkemesi’ne götürüldü.

YTD ve Bosna Hersek Yüksek Temsilcisi

Dayton Barış Antlaşması’nın getirdiği karmaşık siyasi yapıya ek olarak, Dayton’da yeniden kurulan Yüksek Temsilcilik Ofisi (YTD), ihtiyaç halinde kanun çıkarma yetkisine sahiptir.

YTD, uluslararası toplum adına Bosna ve Hersek’te barış anlaşmasının uygulanmasını denetler. Yüksek Temsilci, ülkede faaliyet gösteren uluslararası kuruluşların faaliyetlerini de koordine eder.

Bosna ve Hersek’teki gelişmeler ve sorunlar hakkında Birleşmiş Milletler’e (BM) yıllık olarak rapor veren Yüksek Temsilci, “Bonn yetkileri” olarak bilinen geniş yetkilere sahiptir. Yüksek Temsilci, Başkanlık Konseyi üyeleri de dahil olmak üzere yurtta barışın uygulanmasına engel olan kişileri görevden alabilir ve ihtiyaç halinde kanunlar çıkarabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu