Haber

Ukrayna: Kuzey Akım boru hattının sabote edilmesiyle hiçbir ilgimiz yok

Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov, Eylül 2022’de Kuzey Akım doğal gaz boru hattı sınırına yönelik sabotajın Ukrayna ile hiçbir ilgisi olmadığını belirtti.

Reznikov, İsveç’in başkenti Stockholm’de düzenlenen Avrupa Birliği (AB) ülkeleri savunma bakanları gayrı resmi toplantısında, ABD ve Alman basınında yer alan haberlerde Kuzey Akım’ın sabotajının doğal olduğu iddialarına ilişkin açıklama yaptı. doğalgaz boru hattı Ukrayna yanlısı gruplar tarafından organize edildi.

Bakan Reznikov, “Benim için bu, bizimle hiçbir ilgisi olmayan garip bir hikaye. Resmi soruşturmanın tüm detayları ortaya çıkaracağını düşünüyorum. İstihbaratımıza bir iltifat gibi ama bunlar bizim eylemlerimiz değil” dedi. sözlerini kullandı.

New York Times gazetesi, geçen yıl Eylül ayında Rus gazını Avrupa’ya taşıyan Kuzey Akım boru hatlarının sabote edilmesinden Ukrayna yanlısı bir grubun sorumlu olduğuna dair istihbarat aldığını duyurdu.

Almanya’da kamu yayın kuruluşu ARD ve Zeit gazetesinin haberinde, Kuzey Akım’a yönelik sabotajı Ukrayna yanlısı bir grubun organize etmiş olabileceği iddia edildi.

Geçen yıl eylül ayında düzenlenen sabotajla Rusya ile Almanya’yı Baltık Denizi üzerinden birbirine bağlayan Kuzey Akım doğal gaz borusunun sınırlarında büyük hasar meydana geldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu