Ekonomi

TROY Başvuruları Sonuçlanmayınca Kullanıcılar Tepki Gösterdi

Yerli ödeme sistemi TROY’a geçmek isteyen kredi kartı ve banka kartı kullanıcıları, başvurularından herhangi bir sonuç alamadıklarını belirterek tepkilerini dile getirdi.

Son dönemde Türkiye’de binlerce vatandaş, kredi kartları ve banka kartlarının yurt içi ödeme sistemi TROY’a geçmek için bankalara başvuruda bulundu. Bu süreçte gecikmeler yaşayan ve aylardır başvuruları sonuçlanamayan vatandaşlar, duruma sosyal medya üzerinden tepki göstermeye başladı. Sosyal medya platformlarında başlatılan tepkiler büyüdü. Birçok vatandaş çalıştıkları bankaya başvurduklarını ve aylarca yanıt alamadıklarını, yetkililere ulaştıklarında ise ‘yoğunluktan dolayı süreçler yavaş ilerliyor’ cevabını aldıklarını belirtti. Bazı kullanıcı yorumlarında bankaların mevcut ödeme altyapısını iptal etmeden ikinci kart olarak TROY ödeme sistemi kartını gönderdikleri ve iki kart için ücret talep ettikleri belirtildi.

Yıllık komisyon tutarı 135 milyar lira

Öte yandan Türkiye’de kullanılan küresel ödeme sistemleri Mastercard ve Visa’nın yıllık komite tutarları dikkat çekti. Paylaşılan bilgilere göre Mastercard ve Visa’nın Türkiye’deki kredi ve banka kartı işlemlerinde elde ettiği yıllık komite tutarı 4,5 milyar dolar oldu. Bu rakamın TL karşılığı güncel kurla yaklaşık 135 milyar lira olarak hesaplandı.

Cari açığın yüzde 10’unu oluşturuyor

Uzmanlar, yurt içi ödeme sisteminin yaygınlaşmasıyla bu kazancın Türkiye sınırları içinde kalacağını, söz konusu tutarın ekonomik alanda Türkiye’ye fayda sağlayacağını belirtti. Türkiye, 2023 yılı Ocak-Kasım döneminde 43 milyar 605 milyon dolar cari açık verdi. Küresel ödeme altyapısı sistemlerinden Türkiye’den elde edilen gelir, 11 aylık cari açığın yüzde 10’una tekabül ediyor. – İSTANBUL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu