Ekonomi

Tahıl ihracatçılarının yeni rotası Brezilya

Ege Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, 15-18 Mayıs tarihlerinde Latin Amerika’nın en büyük uluslararası süpermarket fuarı APAS’ta Türk ürünlerini tanıttı.

Ege Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Muhammet Öztürk, “Türk ihracatçısı, Uzak Ülkeler Stratejisi ile 2023 yılını küresel atak yılı ilan etti. Latin Amerika’nın en büyük ekonomisi Brezilya ile 15-18 Mayıs 2023 tarihlerinde sahaya çıktık. Sao Paulo’da 22 Türk firması dört gün boyunca Türk eserlerini başarıyla tanıttı. Derneğimizin standında katılımcı ve ziyaretçilere Türk kahvesi ve lokum ikram ederek tadım etkinlikleri düzenledik.” söz konusu.

Başkan Öztürk, “Brezilya, nüfus bakımından dünyanın en kalabalık 6. ülkesi. Aynı zamanda Latin Amerika’nın on ülkesine komşudur. Brezilya’ya hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamullerinde 8 milyon dolarlık ihracatımız var. Gıda ihracatında şubemiz başkanıdır. Gıda ihracatının yüzde 40’tan fazlası hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri ihracatçılarımız tarafından yapılıyor. Brezilya uzak bir destinasyon olduğu için, zor bir pazar ve maliyetler yüksek ama ihracatımızı daha yukarılara taşıyabilecek potansiyele sahibiz. APAS Fuarı bu yıl 22 farklı ülkeden 820 katılımcı firma ve yaklaşık 65 bin ziyaretçiyi ağırladı. Fuarda gördüğümüz ilgiden son derece memnunuz.” dedi.

Fuarda Türkiye’nin Sao Paulo Başkonsolosu Gürsel Cihan, Ticaret Ataşeleri Seçil Önel ve Gökçen Türk derneğimiz ve diğer Türk firma katılımcılarının stantlarını ziyaret ederek Brezilya pazarı hakkında bilgi verdiler.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

haber-palu.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
istanbul eşya depolama
Başa dön tuşu