Haber

Özbekistan’da lider eşlerinden ‘sıfır atık’ sözü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’le imzaladığı ‘Sıfır Atık Uygun Niyet Beyanı’na Türk Devletleri Teşkilatı Zirvesi’ne katılan önderlerin eşleri de takviye vererek, beyanı imzaladı.

Emine Erdoğan, Özbekistan’ın Semerkant şehrinde düzenlenen Türk Devletleri Teşkilatı Devlet Başkanları 9’uncu Zirvesi’ne katılan liderlerin eşleri ile bir araya geldi. Özbekistan tarihinin sergilendiği ‘Ebedi Şehir’de Özbekistan Cumhurbaşkanı’nın eşi Ziroat ve kızı Saida Mirziyoyeva’nın ev sahipliğindeki programa katılan Emine Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı’nın eşi Mehriban Aliyeva ve Macaristan Başbakanı’nın eşi Aniko Levai ile Özbek halk dansları ve müzikleri eşliğindeki öğle yemeğine katıldı.

ATIK KUMAŞLARDAN YAPILMIŞ TABLO HEDİYESİ

Bir araya geldiği lider eşleri, Emine Erdoğan’ın BM Genel Sekreteri Guterres ile imzaya açtığı ‘Sıfır Atık İyi Niyet Beyanı’na dayanak verdi. Emine Erdoğan, Düzgün Niyet Beyanı’nı imzalayarak Sıfır Atık Projesi’nin ülkelerinde de yaygınlaştırılması için takviye kelamı veren önder eşlerine teşekkür etti. Programa konut sahipliği yapan Ziroat Mirziyoyeva’ya atık kumaşlardan yapılmış tablosunu hediye eden Emine Erdoğan, sıcak ev sahipliği için teşekkürlerini sundu. First Lady’ler, Ebedi Kent ziyaretinin akabinde Semerkant’ta Expo Fuar Alanı’nda düzenlenen ve Özbekistan tarihini anlatan ‘Sonsuz Seraplar’ standını gezdi.

EMİNE ERDOĞAN’DAN LİDER EŞLERİNE TEŞEKKÜR

Emine Erdoğan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Sıfır Atık İyi Niyet Beyanı’na imza atarak global davetimize takviye veren Özbekistan Cumhurbaşkanı’nın eşi Ziroat Mirziyoyeva’ya, Azerbaycan Cumhurbaşkanı’nın eşi Mehriban Aliyeva’ya ve Macaristan Başbakanı’nın eşi Aniko Levai’ye teşekkür ediyorum” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu