Ekonomi

Çin’de COVID artıyor görünüm kötüleşiyor

Ülke genelinde kentlerde kimi semtlerde kapanma tedbirleri alındı, kitlesel test uygulaması başladı. Tedbirler kamuoyunda memnuniyetsizliğini körüklerken, üretim cephesinde imalat kapasitesi düşüyor. Çin’de Volkswagen’ın üretime orta vermesinin akabinde dünyanın en büyük iPhone fabrikası, personeller ve güvenlik çalışanı ortasında çıkan kavgalarla sarsıldı. Çin iktisadında beklenenden daha sert seyreden ekonomik yavaşlama, bilhassa ülke içi talebi olumsuz etkiliyor. Çin’e her yıl yüz milyarlarca dolarlık ürün ve emtia satan Japonya, Güney Kore ve Avustralya, bu durumun etkilerini hissedebilecek ülkelerin başında geliyor.

Başkent Pekin’in en kalabalık semti Chaoyang’da sokaklar, bu hafta çoğunlukla boştu. Lüks mağazaların bulunduğu Sanlitun’a sessizlik hakimken, dışarıda en çok meskenden çalışanların verdiği yemek siparişlerini taşıyan kuryelerin olduğu görüldü.

Büyüme iddiasında gerileme

Bu gelişmelerin yaşandığı bir devirde milletlerarası yatırım bankası Nomura’nın Çin ile ilgili yayınladığı tahlilde dikkat cazipti. Nomura, dördüncü çeyrek için Çin’in gayrisafi yurtiçi hasıla tahminini yüzde 2,8’den yüzde 2,4’e çekti. Bir yıllık büyüme tahminiyse yüzde 2,9’dan yüzde 2,8’e indirdi. Bu oranlar, Çin’in resmi büyüme amacı olan yüzde 5,5’in çok altında. Nomura, Çin’in önümüzdeki yılki gayrisafi yurtiçi hasılasındaki büyüme kestirimini de yüzde 4,3’ten yüzde 4’e indirdi ve raporda “Yeniden açılma sürecinin yüksek maliyetli ve uzun olacağına inanıyoruz” tabirini kullandı.

Bu ortada Çin’de kâfi likidite sağlamak için bankalardaki nakit rezervlerinde vaktinde kesinti yapacağını ve öbür para siyaseti araçlarının etkin bir biçimde devreye alınması da bekleniyor. Çin borsaları bugün düşüş yaşarken, rekor seviyedeki günlük COVID olayları, yeni ekonomik teşviklerin sağladığı optimist havayı bozdu.

Yaygın olaylar, kapanma tedbirleri

Çin’de dün 31 bin 444 yeni yerel vaka tespit edildi. Bu vaka sayısı, 13 Nisan’da tespit edilen ve Çin’in 25 milyon nüfuslu finans merkezi Şanghay’da iki ay süren kapanma tedbirlerini beraberinde getiren hadise sayısının rekorunu kırdı.

Şimdiyse Çin’in farklı bölgelerinde yeni vakaların patlak verdiği gözleniyor. Güneydeki Guangzhou, güneybatıdaki Chongqing, en çok vaka belirlenen kentler. Chengdu, Jinan, Lanzhou ve Xian’da da her gün yüzlerce yeni hadise tespit ediliyor.

Finans şirketi Nomura, Çin gayrisafi yurtiçi hasılasının beşte birinden fazlasının kapanma tedbirine tabi olduğunu iddia ediyor. Bu, İngiliz iktisadından daha büyük bir hisse manasına geliyor. Resmi hadise sayıları global standartlara nazaran düşük sayılsa da Çin, her enfeksiyon zincirini kırmaya çalışıyor. Fakat bu, süratli bulaşan Omicron varyantıyla uğraş edeceği birinci kışı geçirecek olan Çin için sıkıntı olabilir. Kent çapında kapanma üzere geniş kapsamlı tedbirlerden kaçınmaya çalışan Çin, son vakitlerde kitlesek test ve karantina uygulamasına ait kimi kuralları gevşetmeye başlamıştı. Bunun yerine artık kentlerde daha mahallî ve evvelden halkın haberdar edilmediği kapanma tedbirleri uygulanıyor. Pekin’de çok sayıda kişi, yaşadıkları bölgelerde üç günlük kapanma uygulanacağı bilgisi aldıklarını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu