Haber

7 bin FETÖ şüphelisinin aday numarası kodlama yöntemiyle jandarma okulları sınavını kazandığı belirlendi

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 2012, 2014 ve 2015’teki Jandarma Astsubay Temel Kursu (JATEK) ve Jandarma Astsubay Meslek Yüksekokulu (JAMYO) mülakat aşamasını usulsüz şekilde geçen 7 bin 4 Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) şüphelisini deşifre etti.

MÜLAKATLARI SORUNSUZ BİR ŞEKİLDE GEÇMİŞLER

FETÖ’nün askeri imtihan sorularını sızdırmasına ait soruşturmayı derinleştiren Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Cürümlerini Soruşturma Ofisi, JATEK ve JAMYO imtihanlarına ağırlaştı. Uzun süren çalışma sonucu, FETÖ mensuplarının mülakatları problemsiz biçimde geçmesi için “aday numarası kodlama yöntemi”nin geliştirildiği belirlendi.

MÜLAKAT KURULU DA BU ŞAHISLARIN BAŞARILI OLMASINI SAĞLADI

Buna nazaran, imtihanlara giren örgüt mensuplarının aday numaralarının kimi sayıları farklı olsa da toplamının birebir kıymeti verdiği tespit edildi. FETÖ mensubu astsubay adaylarını bu formda seçebilen mülakat komitesi da bu bireylerin başarılı olmasını sağladı.

ADLİ SÜREÇ İÇİN 81 VİLAYET BAŞSAVCILIĞINA HATA DUYURUSU

Bunun üzerine harekete geçen Başsavcılık, 2012’deki JAMYO mülakatında 1920 kişi, 2014’teki JATEK mülakatında 2 bin 972 kişi, 2015’deki JATEK ve JAMYO mülakatlarında ise 2112 kişinin yöntemsiz formda başarılı sayıldığını belirledi. Toplam 7 bin 4 şüphelinin isim, adres ve bağlı bulunduğu askeri birliğin bilgilerini liste haline getiren Başsavcılık, Ankara dışındaki şahıslar hakkında isimli süreç yapılması için 81 ilin başsavcılığa kabahat duyurusunda bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
istanbul eşya depolama
Başa dön tuşu