Haber

Washington Post analizi: Depremlerde açığa çıkan yüzlerce yıllık birikmiş basınç

Washington Post gazetesi, Kahramanmaraş merkezli ve 10 ilde etkili olan 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin “yüzlerce yıllık birikmiş baskının boşalması” sonucu gerçekleşmiş olabileceği değerlendirmesine yer verdi.

Gazetenin ABD Jeolojik Araştırma Merkezi’nin (USGS) bilgi ve uzman görüşüne dayandırdığı haberde, Türkiye ve Suriye’de çok sayıda kişinin ölümüne neden olan depremlerin bölge ülkelerinde de hissedildiğine dikkat çekildi. Dünya çapında.

USGS’nin deprem sonrası yayınladığı analizde, Doğu Anadolu Fayı boyunca Anadolu ve Arap levhalarının kayarak birbirine sürtünerek, yıkıcı kaymaların tetiklediği sürekli artan basınca neden olduğu kaydedildi.

Yapılan analizde, USGS’nin 7.8 büyüklüğünde olarak tanımladığı ilk sarsıntının, “yüzlerce yıllık birikmiş basıncın boşalması” sonucu meydana gelen yanal zıt veya doğrultu atımlı fay hareketleriyle tetiklendiği belirtildi.

Haberde görüşlerine yer verilen sismolog ve araştırmacı Judith Hubbard, depreme yol açan basınç birikiminin 300 yıla kadar sürmüş olabileceğini iddia etti.

USGS’ye göre bu sarsıntıdan sonra Anadolu ve Arap levhaları 3 ila 3,5 metre hareket etti.

USGS, artçı şokların ana depremden sonra haftalarca veya aylarca art arda meydana gelmesinin yaygın olduğuna ve zaman içinde şiddeti, süresi ve sıklığında azalma eğiliminde olduğuna dikkat çekti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
istanbul eşya depolama
Başa dön tuşu