Yaşam

Titanik’in en zengin yolcularının yediği akşam yemeği menüsü 100 bin dolara satıldı: Menüde neler var?

14 Nisan 1912’de batan RMS Titanic’te birinci sınıf yolcuların yemeği Menü 2023 yılında açık artırmada satıldı. 102 bin dolara satılan menüde, batmadan 3 gün önce lüks yemeğe ilişkin bilgiler yer alıyor. O günkü menüde istiridye, ördek, sığır eti ve Fransız dondurmasıGibi pek çok güzel ve lüks yemek var gibi görünüyor.

Su hasarı içeren ve muhtemelen Atlantik Okyanusu’nda bulunan menü Birinci sınıf yolculara yemek ikramı listeler. Uzmanlar, menünün batan gemiden kaçan biri tarafından hatıra olarak götürüldüğünden şüpheleniyor.

Menüyü açık artırmada satıyorum Andrew AldridgeNew York Times’a şunları söyledi: “Orijinal Titanik menüleri keşfedilmedi. Çoğunun nerede olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla bu çapta tamamen yeni bir keşif yapmak çok ama çok heyecan verici.”Bir açıklama yaptı.

Açık artırma evi yöneticisi aldridge, 11 Nisan tarihli Titanic menüsüyle ilgili şunları söyledi: “Dünyanın her yerindeki birçok müzeyle ve Titanik koleksiyoncularımızla konuştum. Hiçbir yerde başka bir tane bulamıyorum. Benzersiz bir parça” söz konusu.

Peki Titanik’te yemek nasıldı?

Araştırmacılara göre RMS Titanic’teki yemek deneyimi tamamen kişinin bilete bağlıydı. Yolcular 150 $ karşılığında birinci sınıf bilet satın alabilirler ( bugün 4 bin dolar), ikinci sınıf biletlerin fiyatı 60$’dır (yaklaşık olarak bugün) bin 600 dolar) veya 15 ila 40 ABD Doları arası üçüncü sınıf biletler (yaklaşık olarak bugün) 415 ila 1100 dolar) satın alabilir.

Ultimate Titanic’e göre birinci sınıf yolcular nerede yenir konusunda Çok az seçenekleri vardı. En iyi deneyim için D güvertesindeki birinci sınıf yemek salonunda yemek yiyin. kahvaltı, öğle yemeği veya akşam yemeği Seçebilirlerdi. Yemek odası gemideki en büyük odalardan biriydi ve şöminenin yanı sıra denize bakan devasa pencerelere de sahipti.

Birinci sınıf yolcular ayrıca A Güvertesindeki Alakart Restoran’da da yemek yiyebiliyordu. Daha küçük ama daha değerli olan bu restoran kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeklerinde açıktı.

Batan gemiden sağ kurtulan birinci sınıf bir yolcu, daha sonra yemeklerini şöyle anlattı:

“Masalar griydi ve pembe güller ve beyaz papatyalarla kaplıydı. Yaylı çalgılar orkestrası Puccini ve Çaykovski’nin müziklerini çalıyordu. Yemekler mükemmeldi: havyar, ıstakoz, Mısır bıldırcını, yağmurkuşu yumurtası, sera üzümleri ve taze şeftali…”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu