Ekonomi

Singapur’un ilk çeyrek GSYİH büyümesi tahminleri aştı

Bugün açıklanan hükümet verilerine göre, Singapur ekonomisi 2024 yılının ilk çeyreğinde yıllık bazda %2,7’lik bir büyüme sergiledi. Bu rakam, geçen ay bildirilen ön tahminle eşleşiyor ve ekonomistler tarafından beklenen %2,5’lik büyümeyi biraz aşıyor.

Şehir devletinin gayri safi yurtiçi hasılası (GSYH), bir önceki çeyreğe göre %0,1’lik mütevazı bir artışla direnç gösterdi ve bu da daha önceki tahminlerle uyumlu. Ticaret bakanlığı yıl için GSYH büyüme tahminini %1.0 ile %3.0 arasında bir aralıkta tutarak yeniden teyit etti.

Enflasyon 2023 başındaki %5,5’lik zirvesinden gerilemiş olsa da, Şubat ayında son yedi ayın en yüksek seviyesine ulaştı ve ekonomik büyümedeki genel yavaşlamaya rağmen devam ediyor. GSYH 2023 yılının tamamında %1,1’lik mütevazı bir artış göstermiş olup, bu oran 2022 yılında kaydedilen %3,8’lik büyümeden oldukça düşüktür.

Singapur’un ticarete bağımlı ekonomisi, petrol dışı ihracatın Nisan ayında yıllık %9,3’lük önemli bir düşüş ve Mart ayında %20,8’lik daha da sert bir düşüşle azalması nedeniyle zorluklarla karşı karşıya.

Geçtiğimiz hafta Lawrence Wong’un Başbakanlık görevini üstlenmesiyle birlikte ülke son yirmi yıldaki ilk büyük siyasi değişimini yaşadı. Açılış konuşmasında Wong, Singapur’un açık ekonomisinin çok taraflılıktaki aksamalara karşı kırılganlığını vurgulayarak önümüzdeki küresel zorlukları kabul etti.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu