Haber

Rusya’da patlama: Ukrayna’dan ‘silah fabrikası’ iddiası

Rusya’nın başkenti Moskova’nın kuzeyindeki Sergiyev Posad kentinde patlama meydana geldi. Rus basını, 45 kişinin yaralandığı patlamanın havai fişek deposunda meydana geldiğini yazdı. Ukrayna İçişleri Bakanı Danışmanı Anton Gerashchenko, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada patlamanın ardından yükselen dumanın fotoğrafını paylaşarak, yanan binanın silah fabrikası olduğunu savundu.

Reuters’in TASS haber ajansının haberine göre, Rusya Acil Servisi patlamanın havai fişeklerin olduğu bir depoda meydana geldiğini duyurdu. Mash haber sitesi de binanın bir havai fişek şirketi tarafından kiralandığını bildirdi.

UKRAYNA: GÖRÜNTÜLER RUSYA MEDYASINI REDDETTİ

Reuters, Zagorsk Optik ve Mekanik Fabrikasının Rus güvenlik güçlerinin yanı sıra endüstriyel ve tıbbi cihazlar ürettiğini kaydetti. Olayın ardından açıklama yapan Ukrayna İçişleri Bakanı Danışmanı Geraşçenko, “silah fabrikası” tezini ortaya attı.

Gerashchenko, X (eski adıyla Twitter) hesabından patlamanın ardından yükselen dumanın fotoğrafını paylaşarak, “Rus medyası patlamanın havai fişek olduğunu söylerken aceleci davrandı. Ama pirotekniklerin patladığı videolara bakarsak fabrikadaki patlamanın pirotekniklere benzemediğini görüyoruz. Fabrika, ‘özel bir askeri operasyon’ için askeri ürünler üretmek için kullanılıyordu. Demek istediğim, medya aslında orada ne olduğunu söylemiyor ama havai fişek değildi. Tek bir patlamadan bir mantar bulutu görüyoruz. Piroteknik olsaydı farklı yönlerde patlamalar olurdu” dedi. (DIŞ HABERLER)

bornova-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
istanbul eşya depolama
Başa dön tuşu