Ekonomi

Rus uçaklarına Türk güdümlü mühimmat sistemi!

Azerbaycan Savunma Bakanlığı ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) arasında düzenlenen 16. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda “SU-25 Modernizasyon Projesi Sözleşme İmza Töreni” düzenlendi.

İki ülke devlet liderlerinin de yakından takip ettiği proje kapsamında Türk savunma sanayisinin yerli ve milli imkan ve kabiliyetlerinden maksimum düzeyde yararlanılması amaçlanıyor.

İmza töreninde konuşan Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Lideri Haluk Görgün, cumhurbaşkanlığının tanık olduğu anlaşma ile Türk menşeili Güdümlü Mühimmat Silah Sistemlerinin Entegrasyonu ve aviyonik modernizasyon faaliyetlerinin envanterde bulunan uçaklara yürütülmesinin hedeflendiğini söyledi. Azerbaycan Hava Kuvvetleri Komutanlığı.

Sözleşme kapsamında yürütülecek işlerde Türk savunma sanayisinin yerli ve milli imkan ve kabiliyetlerinden azami ölçüde yararlanılacağını belirten Görgün, “Yapılacak proje, Türkiye ile güçlü kardeşlik bağlarımızı güçlendirecektir. Temelleri geçmişte atılan dost ve kardeş ülke Azerbaycan.” söz konusu.

Sovyetler üretti

Suhoy Tasarım Ofisi (SDB) tarafından tasarlanan Su-25, Sovyet Kara Kuvvetlerine yakın hava takviyesi sağlamak için üretildi.

İlk prototip uçuşunu 22 Şubat 1975’te yapan uçağın seri üretimi, 1978’de o zamanlar ‘Gürcistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’ olarak anılan Gürcistan’ın başkenti Tiflis’teki Suhoy üretim tesislerinde başladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu