Ekonomi

Nouriel Roubini Binance CEO’sunu eleştirdi: “Yürüyen saatli bomba”, “SBF’den daha kötü”

Yazar – Senad Karaahmetovic

Ünlü İktisat Profesörü ve Roubini Macro Associates CEO’su Nouriel Roubini, dünyanın en büyük kripto para borsası Binance’in CEO’su Changpeng Zhao’ya (CZ) sert çıkıştı.

Roubini, Binance’in Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) faaliyet göstermesine müsaade verildiğine “inanamadığını” söyledi ve CZ’yi “bu ülkeden atılması ve faaliyet göstermesine izin verilmemesi gereken yürüyen bir saatli bomba” olarak nitelendirdi.

Roubini ayrıca CZ’nin, güç durumda bulunan kripto para borsası FTX’in CEO’su Samuel Bankman-Fried’den (SBF) “daha da kötüleşeceğini” söyledi. Daha sonra Twitter’da, CZ’yi “SBF’den daha muteber olmamakla” suçladı!

Roubini, Abu Dhabi Finans Haftası kapsamında Abu Dhabi’de düzenlenen ADGM etkinliğinde konuşuyordu. Galaxy Digital’in kurucusu ve CEO’su Changpeng Zhao ve Mike Novogratz aynı etkinliğin açılış konuşmacılarıydı ve Roubini’nin “modern dijital varlıklar devri için gidişat” hakkındaki düşüncelerini paylaşmak üzere davet edilmesinden sadece birkaç dakika önce sahnedeydiler.

Roubini sahnede “Bu büsbütün yozlaşmış bir ekosistem.” dedi.

Oturum bittikten hemen sonra Roubini kripto piyasası hakkında bir dizi tweet atarak kriptonun 7 nitelikte olduğunu söyledi: “1. Bâtın niyetler, 2. Yozlaşma, 3. Dolandırıcılar, 4. Hatalılar, 5. Düzenbazlar, 6. Çığırtkanlar, 7. @cz_binance.”

“Bugün ADGM Kripto gününde sahnede canlı yayındayken @cz_binance’in BAE’den atılması için davette bulundum. Bu karanlık karakter benden çabucak evvel Lunatic @novogratz ile birlikte konuşuyordu ve her ikisi de lanet paraların çöküşüyle ilgili saçmalıklarını kusuyorlardı…”

Bir öbür tweet’inde Roubini, “Peki @binance Pump & Dump Central & @cz_binance onun sirk müdürü mü? 5 yıl boyunca, büyük miktarda kara para aklama (İran’dan 8 milyar dolar), pump & dump planları ve daha pek çok şey olmak üzere şüpheli platformlarında her türlü adi faaliyetin gerçekleşmesine izin verdiler ve leşcoinleri BNB, FTT kadar buharlaştı.” diye ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu