Ekonomi

Maaşlar 150 bine çıktı ama işçi bulunamıyor

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) 2023 yılı son çeyreği için ‘İnşaat Kesimi Analiz Raporu’Orta kadro eksikliğine vurgu yapıldı.

raporun, “Zorluklara rağmen büyüyoruz”Orta başlıkta inşaat bölümündeki maaşların durumu tartışıldı.

Raporda sorunlar sıralanırken, “Özellikle işgücü endeksindeki artış dikkat çekici seviyelere ulaştı. İnşaat sektörü 2023 yılı boyunca girdi maliyetlerindeki yüksek artışlardan etkilendi ve sektörün ara eleman sorunu derinleşti.”Söylendi.

AYLIK FİYATLAR 150 BİN TL’YE ÇIKTI

TMB raporunda yaşanan sorun şu şekilde anlatıldı:

“İnşaatlarda çalıştırılacak demirci, kalıpçı, iş makinesi operatörü ve hatta ‘mavi yakalı’ olarak nitelendirilen sıradan işçi gibi orta düzey çalışanlar bulmakta zorlanan sektörde ücretler 150 bine çıktı. Yıl sonunda aylık TL.”

Raporda analiz önerisinde bulunularak eğitimlerin düzenlenmesi ve dairenin ihtiyaç duyduğu personelin yetiştirilmesi talep edildi. Raporda şu talep yer aldı:

“Sorunun çözümü için mevcut eğitim politikalarında köklü değişiklikler yapılması şart görünüyor. Nitekim mevcut sistemde tamamı üniversitelere yönlendirilen gençlerin meslek ve sanat okullarına yönlendirilmesi, kısa vadede olmasa da sektöre nitelik ve nicelik olarak personel sağlanması açısından önemlidir. ihtiyacı var ve ülkemizdeki işsizlik sorununun çözümüne katkı sağlıyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu