Ekonomi

Kimyasal yönetmeliği BUSİAD’da konuşuldu

BURSA (İGFA) – BUSİAD Avrupa Yeşil Mutabakat Misyon Gücü Lideri Hüsamettin Çoban’ın moderatör olduğu aktiflikte Kimyasal Mevzuat Uzmanı İsmail Sağlam iştirakçileri, Kimyasalların Kaydı, Değerlendilmesi, Müsaadesi ve Kısıtlanması (KKDİK) Hakkındaki Yönetmelik konusunda bilgilendirdi.

Açılışta konuşan Hüsamettin Çoban, piyasada 100 bin kimyasal bulunduğunu, bunun 26 bininin 100 bin tondan az, 4 bin 600’ünün ise 100 bin tondan fazla kullanıldığını tabir etti.

Çoban, 70 bin kimyasalın tehlikesinin bilinmediğini, 500’ünün ise tehlikeli olarak sınıflandırıldığını tabir ederek, kimyasalların düzgün yönetilmesi sorunun ortaya çıktığını lisana getirdi.

Avrupa Birliği’nin 1 Haziran 2007 tarihinde REACH Tüzüğü’nü yayınladığını da belirten Çoban, böylelikle AB’ye yapılacak ihracatta yasaklı kimyasalların belirlendiğini de kaydetti. Çoban, Avrupa Yeşil Mutabakatı’nın yalnızca karbon salımıyla ilgili olmadığını, kimyasal sınırlamalarını içerdiğini de tabir etti.

Çoban’ın akabinde konuşan İsmail Sağlam ise, Kimyasalların Kaydı, Kıymetlendirilmesi, Müsaadesi ve Kısıtlanması Yönetmeliği ile ilgili bilgi verdi. Sağlam, Yönetmeliğin 1 tonun üzerinde kimyasal içeren üretici işletmeleri, ithalatçıları yahut eşya içinde kullananları ilgilendirdiğini söyledi. Sağlam, kimyasal unsurun kendi halinde, karışım halinde, polimer olarak ya da eşya içinde kullanımın bu yönetmeliğin konusu olduğunu da lisana getirdi.

Sağlam, teknik ayrıntılarını da aktardığı yönetmelikle ilgili iştirakçilerin sorularını da yanıtladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu