Haber

İngiltere: Çin’le ilişkilerde sözde “altın çağ” sona erdi

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, ülkesinin Çin’le ilişkilerinde sözde “altın çağının” sona erdiğini belirterek, Çin’e yaklaşımlarını değiştirmeleri gerektiğini bildirdi.

Başbakan Sunak, her yıl düzenlenen klasik “Lord Mayor’s Banquet” yemeğinde yaptığı konuşmada, İngiltere-Çin münasebetlerinin geleceğine ait açıklamalarda bulundu.

Sunak, “Çin’e yaklaşımımızı değiştirmemiz gerekiyor. Açık konuşalım, ticaretin otomatik olarak sosyal ve politik reforma yol açacağına dair saf fikirle birlikte sözde ‘altın çağ’ bitti.” tabirlerini kullandı.

Öte yandan, Başbakan Sunak, kolay Soğuk Savaş retoriğine de güvenemeyeceklerinin altını çizdi.

“Çin’in değerlerimize sistematik meydan okuma oluşturduğunun farkındayız”

Sunak, BBC muhabiri Edward Lawrence’ın, Çin’de 27 Kasım’da Kovid-19 nedeniyle sokağa çıkma yasağına karşı düzenlenen protestoları takip ettiği esnada gözaltına alınıp, daha sonra serbest bırakılmasına atıfta bulunarak, şunları söyledi:

“Çin’in kıymetlerimize ve çıkarlarımıza sistematik bir meydan okuma oluşturduğunun, daha da büyük bir otoriterliğe gerçek ilerledikçe daha da şiddetlenen bir meydan okuma oluşturduğunun farkındayız.”

Sunak, liderliği altında ülkesinin “statüko”yu seçmeyeceğini, uluslararası rakiplerinin karşısına “büyük bir retorikle değil, sağlam bir pragmatizmle” çıkacağının altını çizdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu