Haber

Ekvador’da cumhurbaşkanı adayına suikast: 6 Kolombiyalı zanlı gözaltında

Güney Amerika ülkesi Ekvador’da polis, cumhurbaşkanı adayı Fernando Villavicencio’nun öldürülmesiyle ilgili olarak gözaltına alınan altı kişinin de Kolombiyalı olduğunu açıkladı. 10 Ağustos Perşembe günü polisle çıkan çatışmada yaralanan 7. zanlının da Kolombiyalı olduğu açıklandı.

Villavicencio, başkent Quito’daki seçim kampanyaları sırasında öldürüldü. İçişleri Bakanı Juan Zapata, ‘menfur’ olarak nitelendirdiği olayla ilgili soruşturmaların sürdüğünü söyledi. Zapata, suikast tam olarak aydınlatılıncaya kadar yetkililerin çalışacağını belirtti. Dün düzenlediği basın toplantısında konuşan Zapata, gözaltına alınan zanlıların (Andres M, Jose N, Eddy G, Camilo R, Jules C ve Jhon Rodriguez) isimlerini de kamuoyuyla paylaştı.

BİR TÜFEK, DÖRT SİLAH, ÜÇ el bombası…

İçişleri Bakanı Juan Zapata, polis baskını sırasında bir tüfek, bir makineli tüfek, dört tabanca, üç el bombası, dört kutu mühimmat, iki motosiklet ve küme tarafından çalındığı belirtilen bir aracın da ele geçirildiği bilgisini paylaştı.

Villavicencio, seçim kampanyalarında sık sık organize suç ağlarını hedef aldığı için hükümet yetkilileriyle bağları olduğunu da iddia etti. Eyalet Lideri Guillermo Lasso, suikastın seçimleri sabote etme girişimi olduğunu söyledi. (BBC Türkçe)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu