Haber

Diyarbakır’daki depremde 78 cami hasar gördü

KAHRAMANMARAŞ merkezli depremlerden etkilenen Diyarbakır’da 1’i boş olmak üzere 7 bina yıkılırken, 2 bin 155 bina orta ve ağır hasar gördü. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ekiplerinin yaptığı çalışmada 78 caminin hasar gördüğü belirlendi.

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğünde depremlerin meydana geldiği ve 1’i boş 7 binanın yıkıldığı Diyarbakır’da 414 kişi hayatını kaybetti, 912 kişi de yaralandı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ekiplerinin yaptığı çalışmada 2 bin 155 binada orta ve ağır hasar tespit edildi. Yapılan çalışmalarda 78 caminin hasar gördüğü belirlendi.

Diyanet-Sen Diyarbakır Şube Başkan Yardımcısı Ahmet Elçi, 11 ilde olduğu gibi Diyarbakır’da da mescitlerin hasar gördüğünü belirterek, “Hasar tespitine göre 41’i hafif hasarlı, 37’si ağır ve ağır olmak üzere 78 cami hasar gördü. ılımlı.Bazı camilerin minareleri yıkıldı.Kasten caminin bazı minarelerinde ağır hasar meydana geldi.Çalışmalar devam ediyor.Sayılar gün geçtikçe artıyor.Depremin ilk anından itibaren camilerimizde hasar tespit çalışmaları başlatıldı. Diyarbakır’da çatlayan camilerimiz ibadete kapatıldı. Vatandaşlarımız sağlıklı camilerimize sığındı Tarihi mescitlerimizin de onarılmasını, hasar gören ve yıkılan camilerimizin yerine yenisinin yapılmasını sabırsızlıkla bekliyoruz.” .

sarikamishaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Evden eve nakliyat
istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
istanbul eşya depolama
Başa dön tuşu