Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Deprem bölgesinde yıl sonuna kadar 200 bin konutu teslim edeceğiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hatay’da Deprem Konut Kurası ve Anahtar Teslim Töreninde yaptığı konuşmada, “Deprem bölgesi genelinde 75 bin konutun teslimatını 2 ay içinde tamamlayacağız. Amacımız 15-20 bin konut ve köy evinin teslimini gerçekleştirmek” dedi. Takip eden dönemde her ay hak sahiplerine teslim edilecektir.” “Yıl sonuna kadar 200 bin konutu teslim etmiş olacağız.” söz konusu.

ERDOĞAN, HATAY’DAKİ SARSTI KONUTLARININ ANAHTAR TESLİMİ TESLİMİNE KATILDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hatay’da düzenlenen Deprem Konutu Kurası ve Anahtar Teslim Töreninde açıklamalarda bulundu. Çekilişe katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, deprem bölgesinde yapılacak evler hakkında bilgi verdi.

“YIL SONUNA KADAR 200 BİN KONUTU TESLİM ETMİŞ OLACAĞIZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Deprem bölgesi genelinde 75 bin konutun teslimatını 2 ay içinde tamamlayacağız. Amacımız önümüzdeki dönemde de her ay 15-20 bin konut ve köy evini hak sahipleri ile buluşturmak. Yıl sonuna kadar 200 bin konut.” İfadelerini kullandı.

“DEPREMLERDE KAYBETTİĞİMİZ CANLARIN ACILARI İLK GÜN GİBİ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle: “Faydalanıcıları belirlemeye başlıyoruz. İsimler sürekli devam edecek o yüzden vakit kaybetmeden konuşmaya başlayalım. Hayırlı olsun. Kahramanmaraş merkezli depremde kaybettiğimiz canların acısı bir Bir yıl önce tıpkı ilk günkü gibi. Depremde 11 ilde 124 kişi hayatını kaybetti.” İlçemizde 7 bine yakın köy ve mahallede yıkıma neden olurken, 14 milyon vatandaşımız da doğrudan etkilendi.

“349 BİN HANEYE KİRA YARDIMI YAPILDI”

200 binin üzerinde ağır hasarlı binayla karşılaşıldı. 1 milyon çadır gönderildi, 349 bin haneye kira yardımı yapıldı. Milletimiz bu acı ve tarihi sınavdan başarıyla geçti. Yüzyılın felaketini yüzyılın dayanışmasına dönüştürdük. Türkiye tek yürek, tek bilek oldu, milletimiz depremzede kardeşlerinin yanına koştu. Bölgedeki çalışmalara 20 bin iş makinesi ve araç, 141 helikopter, 183 uçak ve 23 gemi katıldı. 150 bin TIR ekipmanı gönderildi. Günde 4 milyon kişiye yemek dağıtıldı.

“HATAY’DA KURULAN KONTEYNER SAYISI 57 BİN”

Hem enkaz kaldırma hem de inşaat çalışmalarının en hızlı şekilde yürütüldüğü bir örnek yaşadık. Bu felaket bize öğrettiği birçok dersin yanı sıra devlet-millet dayanışmasının da en üst seviyede olduğunu gösterdi. Mutluluğun paylaştıkça arttığını, acının da paylaştıkça katlanılabilir hale geldiğini gördük. Hatay, can kaybı ve yıkılan bina sayısı açısından en çok zarar gören il oldu. İnsanlık tarihinin en eski yerleşim yerlerinden biri olan Hatay’ın yaşadığı yıkım gerçekten büyüktü. Hatay’da kurulan çadır sayısı 286 bine, konteyner sayısı ise 57 bine ulaştı. Kırsal kesimde 14 bin 664 konteyner kurarak 57 binin üzerinde geçici konut sağladık.

“DEPREM BÖLGESİNDE HAK SAHİPLERİ 390 BİN”

Dualarla gömdüğümüz canlarımızı anarken, bir yandan da sizlere verdiğimiz sözleri yerine getirmek için canla başla çalıştık. Enkazı kaldırırken bir yandan da yeniden inşaata başladık. Hatay’da toplamda 135 bin 589 konut, 15 bin 589 işyeri ve 150 bine yakın faydalanıcı tespit ettik. Deprem bölgesindeki yararlanıcı sayısı 390 bin olarak belirlendi.

“BUGÜN 2 BİN 275 HAK SAHİBİNİN EVİNİN ANAHTARINI TESLİM EDİYORUZ”

Bugün 7.275 ihtiyaç sahibimizin evinin anahtarını teslim ediyoruz. Yeni yuvalarının güzel, hayırlı ve bereketli olmasını diliyorum. Gerçek üzerine inşa edilmiş bir inşaat hareketi. Bu daha başlangıç, depremden etkilenen ve hasar gören kentleri yeniden ayağa kaldırmak için çalışmalarımız devam edecek.

“HİÇBİR ZAMAN GERÇEKLERİ YALANLAR ÜZERİNE İNŞA ETMEDİK”

Defne Hastanesi için ne dediler? Böyle bir şeyin olmadığını söylediler. Bunu biz mi yaptık? Yaptık. Açılışı bizzat bu kardeşiniz yaptı. Çünkü hiçbir zaman gerçeği yalanlar üzerine kurmadık. Bu şehirlerin altyapısını canlandırmak amacıyla İller Bankası ile yerel yönetimlerimize 56 milyar TL hibe desteği sağlıyoruz. Yaşadığımız her felaket, karşılaştığımız her felaket bize milli gücümüzün önemini hatırlatıyor. Cumhuriyetimizin ilk döneminin en büyük başarısı Hatay’ın vatana bağlanması olmuştur.

Sorunlarımız, eksikliklerimiz yok mu? Tabii ki yaparız. Büyük ve güçlü bir Türkiye’ye ulaşma kararlılığımız her şeyin üstündedir. Bize düşen birlik ve beraberlik içerisinde çok çalışmaktır. Türkiye bölgesel ve küresel güç olma yolunda önemli bir mesafe kat etti. “Artık ülkemizi dünyanın en güçlü 10 ülkesi arasına sokma aşamasına geldik.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu