Haber

Avustralya’da Cash’e Veda Etmek

Dünyada milyarlarca dolar değerinde para olmasına rağmen bu paranın büyük bir kısmı sadece dijital ortamda bulunuyor. Bankaların artması ve teknolojinin ilerlemesi ile birlikte banknot kullanımı önemli ölçüde azalmıştır. Bunun en büyük örneği Avustralya’da.

Avustralya nakde veda ediyor

Avustralya’da dolaşımdaki nakit miktarı, 1966’da dolar ve sentin kullanılmaya başlanmasından bu yana ilk kez resmi olarak azaldı. Avustralya Merkez Bankası’nın (RBA) verilerine göre, bir milyar dolardan fazla fiziki nakit çıkarıldı. Geçen mali yılın tirajı. Bu gelişme ile ülke nakitsiz bir toplum olma yolunda ilerliyor.

Ülkenin sterlin ve şilinden dolara geçtiği 1966 yılından bu yana, dolaşımdaki banknotların toplam değeri ve sayısı her yıl arttı. Tüm bunlar, 2022-23 mali yılında 50 dolarlık banknotlarda özellikle keskin bir düşüşle birlikte durma noktasına geldi.

Gençlere vergi muafiyeti konusunda son durum nedir? Bakan açıkladı!

Ülkede azalan nakit akışının 2019 seviyelerine gerilediği belirtiliyor. 5, 20 ve 50 dolarlık banknotların sayısında ciddi düşüş yaşandığına dikkat çeken yetkililer, 100 dolarlık banknotta sadece küçük bir artış olduğunu söylüyor.

2030 yılında çeke tamamen veda edecek olan Avustralya, önümüzdeki dönemde nakit paraya da veda edecek gibi görünüyor. Yetkililer, daha az nakit kullanımıyla ülkedeki suçluların tespitinin daha kolay olacağına inanıyor. Nakit akışının azalmasıyla birlikte suçluların parayı sisteme kolayca aktaramayacakları düşünülüyor.

Avustralya’da nakit para azalırken ülkemizde para basmada her yıl yeni rekorlar kırılmaya devam ediyor. Peki, Avustralya’da nakit kullanımının azalmaya başlaması hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

habercamlihemsin.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Evden eve nakliyat
istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
istanbul eşya depolama
Başa dön tuşu