Haber

Almanya’da seçim çifte vatandaşlık tartışmasını alevlendirdi

Almanya’da sandık başına giden çok sayıda Türk seçmenin seçimlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a oy vermesi ve Erdoğan’ın ardından bazı şehirlerde gösteriler düzenlemesi, Almanya’da muhalefetteki Hristiyan Birlik (CDU/CSU) partilerinin hükümetin planladığı vatandaşlık reformuna yönelik eleştirilerini artırdı. yeniden seçildi. .

CDU/CSU Bundestag Kümesi Genel Sekreteri Thorsten Frei, koalisyon hükümetinin planlarının “yeterince uyumlu olmayan daha fazla insanın vatandaşlığa alınma riskini artıracağını” söyledi. Welt gazetesine konuşan Frei, Almanya’daki birçok Türk’ün Recep Tayyip Erdoğan’ın seçimi kazanmasından memnun olmasını “üzücü” olarak nitelendirdi.

Sosyal Demokrat Parti (SPD), Yeşiller ve Hür Demokrat Parti’nin (FDP) koalisyon hükümetinin Alman vatandaşlığına geçişi kolaylaştırma planlarına işaret eden Frei, vatandaşlık alma şartlarını azaltmak için inandırıcı nedenler olmadığını belirtti. Alman pasaportu. Geçen yıl ‘vatandaşlığa kabul sayısının rekor seviyede’ olduğunu hatırlatan Frei, “Öncelikle entegrasyon başarılı olmalı, sonra vatandaşlık düşünülebilir” dedi.

KOALİSYON İSTİKRARI

Hristiyan Birlik partilerinin eleştirilerine rağmen koalisyon hükümeti, vatandaşlığa geçmeyi kolaylaştıran yasa tasarısında değişiklik yapmayı düşünmüyor. FDP Bundestag Kümelenmesi Genel Sekreteri Stephan Thomae, Welt gazetesine yaptığı açıklamada, “Vatandaşlığa geçişin hızlandırılmış olması ve halihazırda istatistiki olarak normal kabul edilen çoklu vatandaşlığın yasal olarak mümkün olması, kriterlerin düşürüldüğü anlamına gelmez.” Thomae, dil, hukuk ve ekonomik uyumun eskiye göre daha titiz ve makul kriterlerle inceleneceğini sözlerine ekledi.

SPD Milletvekili Sebastian Hartmann, Almanya’da hiç kimsenin zamanında Alman vatandaşlığı kazanamayacağını vurgulayarak, uzun yıllar Almanya’da yaşamış, çok iyi entegre olmuş ve Alman vatandaşlığını alıp Alman devleti adına kararlar alacak kişilerin ve toplum burada tehlikede.

Yeşiller Federal Meclis Grubu İç Politika Sözcüsü Lamya Kaddor, Almanya’daki Türk seçmenin yaklaşık yüzde 65’inin Erdoğan’a oy vermesini “Türk muhalefeti ve diaspora için katlanılması zor” olarak değerlendirdi. Kaddor, Almanya’da yaşayan 3,5 milyon Türk kökenlinin yaklaşık yarısının seçmen olarak kayıtlı olduğunu, yaklaşık yarısının da sandık başına gidip oy kullandığını söyledi.

Kaddor, Almanya’da yaşayan Türk kökenlilerin değerli bir bölümünün seçmen olmadığını, aralarında yüzbinlerce Kürdün de bulunduğunu belirterek, “Bu nedenle değişim tartışmalarını reddediyoruz. vatandaşlık yasası reformunda.”

Yurtdışında en fazla seçmenin bulunduğu ülke olan Almanya’da 1,5 milyon civarında seçmen bulunuyor. Almanya’da 28 Mayıs’ta yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci tur resmi olmayan sonuçlarına göre, Almanya’da seçmenlerin yüzde 67,22’si Recep Tayyip Erdoğan’a, yüzde 32,78’i Kemal Kılıçdaroğlu’na oy verdi.

VATANDAŞLIK DAHA KOLAY OLACAK

Koalisyon hükümetinin üzerinde anlaşmaya vardığı vatandaşlık yasa tasarısı İçişleri Bakanlığı tarafından 19 Mayıs’ta açıklandı. Kanun taslağına göre, vatandaşlık elde etmek için en az sekiz yıl yasal ikamet şartı beş yıla indiriliyor. İyi derecede Almanca bilen ve toplumla bütünleşmiş olanlar için bu süre üç yıla kadar indirilebilir. Bu yasa tasarısında da kendi kendine yetme ve sosyal yardım almama koşulları korunmuştur.

Teklif, Almanya’da çifte vatandaşlığı da mümkün kılıyor. Mevcut maddelere göre Alman vatandaşlığını kazanmak isteyenler kendi ülkesinin vatandaşlığından çıkmak zorundadır. Almanya’da sadece 2000 yılından önce geçerli olan vatandaşlık yasası çerçevesinde Alman vatandaşlığını kazananlar çifte vatandaşlığını sürdürebilir. (DW Türkçe)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu