Haber

Akaryakıt zamlarına Erdoğan’a tepki gösteren esnaf: Bu iş böyle yürümüyor… İnsanlar dışarı çıkamayacak noktaya geldi

HABER: ÖĞÜN AKKAYA

KAMERA: AKSİYON LADİN BEDEL

13 Şubat gece yarısı motorine yapılan 2,55 liralık artışla birlikte motorin fiyatları İstanbul’da 44 TL’yi, Ankara ve İzmir’de 45 TL’yi aştı. Seçimden sonra mazot fiyatlarının daha da artacağını ve artan fiyatlara bir çözüm bulunması gerektiğini söyleyen bir esnaf, “Artık ne yapacağımı bilmiyorum. Yani şaşkınız. Çok endişeliyiz. Çünkü borçlarımızı ödeyemiyoruz. Kredilerimizi ödeyemiyoruz. Vergiler aynı. Düzgün yaşamaya çalışıyoruz ama Allah ne verirse versin.” En iyisini vermesine izin verin. Bu haliyle gitmeyecek ama gittiği yere kadar götüreceğiz. Bu işin ne CHP’si, ne AKP’si, ne MHP’si var. Dürüst politikacılar gelsin. Halkları ve vatanları için çalışsınlar. Şu anda gördüğümüz, ülkesi için, hakları için dürüstçe çalışan bir insan görmediğimizdir. “Herkes kendi cebi için çalışıyor, biz de ayakta kalmaya çalışıyoruz” dedi. Erdoğan’a seslenen bir diğer esnaf ise, “Bu iş böyle yürümez. İnsanlar dışarı çıkamayacak noktaya geldi.”

Motorine 13 Şubat gece yarısı 2,55 lira zam yapıldı. Böylece motorin fiyatları İstanbul’da 44 TL’yi, Ankara ve İzmir’de 45 TL’yi aştı. ANKA KUŞU Haberler Kurumun mikrofon uzattığı esnaf ve toptancılar ise fiyat artışına tepki gösterdi. Seçim sonrasında motorin fiyatlarının daha da artacağını ve artan fiyatlara çözüm bulunması gerektiğini söyleyen bir esnaf, 13 Şubat’ta gelen zamla ilgili şunları söyledi:

“HERKES CEBİNİN İÇİN ÇALIŞIYOR, BİZ DE AYAKTA DURMAYA ÇALIŞIYORUZ”

“İşlerimizi çok etkiliyor. Kazancımız tüketimimizle örtüşmüyor. Sanayinin, özellikle mazotun maliyeti çok yüksek. 600 litrelik bir depom var. 24 bin lira civarında maliyeti var. Doldurduk mu bilmiyoruz. Tank henüz ağzına kadar dolmuş durumda. Sadece ihtiyacımız olanı alabiliyoruz. Geçen sene depoyu doldurmak 18 bin lira civarında tutuyordu.” Dolduruyorduk şimdi 24-25 bin lira oldu. Bunu tam olarak yapamayız. Allah bize en iyisini versin. Şimdi ne yapacağımızı bilmiyorum. Demek ki şaşırıyoruz. Çok endişeliyiz. Çünkü borçlarımızı ödeyemiyoruz. Kredilerimizi ödeyemiyoruz. Aslında vergiler bunun üzerindedir. Biz ayakta kalmaya çalışıyoruz ama ne olduğunu Tanrı bilir. Verecekse en iyisini vermesi gerekir. Bu şekilde gitmez ama gittiği yere kadar onu götüreceğiz. Bu işin ne CHP’si, ne AKP’si, ne MHP’si var. Dürüst politikacılar gelsin. Halkları ve vatanları için çalışsınlar. Şu anda gördüğümüz şey, ülkesi için çalışan, hakları için çalışan gerçek bir dürüst insandır. “Görmedik. Herkes kendi cebi için çalışıyor, biz de ayakta kalmaya çalışıyoruz.”

“BÜTÜN AKARYAKIT, HER ZAMAN AKARYAKIT, NE KADAR? BİR YERDE PATLAMA OLACAK”

Nakliyeci Kemal Bilir, motorin fiyatlarındaki artışın yerli kaynaklı olduğunu söylüyor oySonrasında da devam edeceğini ve yetkililerin önlem alması gerektiğini ifade ederek, şöyle konuştu:

“Üçüncü gündür buradayım, satış yok. Mazot pahalılaşınca her şey ücrete tabi oluyor. Ondan sonra halkın alım gücü düşüyor, her şey daha değerli oluyor. Üç gündür buradayım. Bu malın tarlada fiyatı beş lira, buraya gelince on lirayı buluyor.Halkın satın alma gücü düşüyor, her şey daha değerli oluyor.Hayır, mazotun artması iğneden ipliğe her şeyin artmasıdır. Güçlü adamlar da taşıyıcılar da zor durumda. Allah sonumuzu hayırlı etsin. Seçimden sonra daha da artacak diye düşünüyorum. Şu anda seçim işini durduruyorlar sanırım ama daha da kıymetli olacak. Seçimden sonra sanırım. 17 bin liraya doldurdum geri döndüm. Doldurduktan sonra yine 3 liraya yakın bir artış oldu. Bu adamlar bunu bize yansıtıyor. Bu artışlara bir çare bulmaları lazım. Hep dizel, hep dizel, nereye kadar? Bir yerlerde patlama olacak. Herkes kontağı kapatacak. “

“SEÇİMDEN SONRA İKİ KATINA ÇIKACAK”

12 yıldır taşımacılık işiyle uğraşan Turgut Aygar, 2 yıl önce mazot fiyatının 5 lira olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi:

“Motorin 45 lira diyorlar, seçimden sonra 50 lira olacak. Yüzde 100 de olabilir. İki yılda mazotta yüzde 800 artış oldu. Hiçbir faydası yok, iş bulamıyorsunuz, halk için değerlidir. Şimdi 500 liraya gittiğin yere 4 bin liraya gidiyorsun. Bu da halkın parasını vermesinde sıkıntı yaratıyor. Çoğu kişi parayı vermiyor. İş bulamıyoruz. Cezalar mazot da pahalı. Arkadaşlarım ister istemez ulaşım paramızı geciktiriyor. Para kazanamadığım zaman markete, alışverişe gidemiyorum. Her şey zincirlenmiş. Seçimden sonra mazot en az 50-55 lira olacak. İki Yıllar önce 5 liraydı, şimdi 45 lira. Yüzde 900 artış olacağı kimin aklına gelirdi, bir hafta içinde yüzde 10 artış vardı, seçimden sonra katlanarak artacak. Şimdi artış geliyor. Yavaş yavaş seçimden sonra 5-5, 10-10’luk bir artış olacak, ben böyle seviyorum. “Tahmin ediyorum. İki yıl önce 500 liraya doldurulan depo şu anda 4 bin 250 liraya doldu. Aradaki farka bakın. Mazotu bırakırsanız her şey düşer.”

“BÖYLE ÇALIŞMAZ KARDEŞİM”

Motorin fiyatlarından endişe duyan bir diğer market esnafı da Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan’a zamlara tepki gösterme çağrısında bulunarak şunları söyledi:

“Motorin fiyatı çok yüksek. Bu yıl ne olur bilemiyoruz. Seçimden sonra da ne olur diye düşünüyoruz. Şimdilik muhtemelen bir sorun yok diyebiliriz. Ama ne olacak?” seçim yarından sonraki gün mü? Oy Olduğu halde bu seviyeye düşerse seçimden sonra ne olur diye düşünemiyoruz. Artışın etkilemediği kimse yok. Herkesi etkiler. Nakliye fiyatı arttığında malın fiyatı ne kadar artar? Bazen şöyle derler: ‘Sadece şu kadar portakal var ama şu kadar çok var.’ Tamam ama kargo ücreti ne kadar? Kadro ne kadar? Kimse onu saymıyor. Gerçeği söylemek gerekirse bu sezon şu anda hiç para kazanmıyor. Kazanan yok, ne nakliyeci ne de montajcı. Kimse kazanmaz. Şimdilik yeterli değil. Dizel fiyatları artacak. Eğer bu seçimden önce oluyorsa, seçimden sonra ne olur diye düşünmek istemiyorum. Şu anda seçim var, bu adam burada ve her şeyi artırıyor. Seçimden sonra ne olacak? Durumumuz hiç iyi değil. Devlete ve Cumhurbaşkanımıza davetimiz var: Bu iş böyle yürümez kardeşim. Millet artık dışarı çıkamayacak noktaya geldi. Gerçekten ne yapacaklarını bilmiyoruz. Millet olarak zor durumdayız. Sadece biz değil. Zenginler aslında güçlüdür, ona hiçbir şey söylemenize gerek yok.”

Bir başka market esnafı da, “Çorum’a gidiyorum, dönüyorum, arabanın fiyatı 1.500 lira. Memnun değiliz ama ne yapalım? Her türlü işimizi etkiliyor. Kamyonun fiyatı 25-” dedi. 30 bin lira Fiyatlar fırlıyor Kıvırcık kutunun kutusu 70 lira… İşçi çaresiz. “Biz de ne yapacağımızı bilmiyoruz” dedi.

“TIR TÜRKİYE’NİN EKONOMİK YÜKÜNÜ ÇEKİYOR”

Market esnafı Adil Çamlı, motorin fiyatlarındaki artışın üreticiyi ve tüketiciyi de etkilediğini belirterek, şunları söyledi:

“Gelen artışlardan etkileniyoruz. Nakliye maliyetlerindeki artış bizden üreticiye, üreticiden tüketiciye kadar devam eden bir süreç. Her şeyin maliyeti artıyor. Motorinin maliyeti de artıyor, biz de Bu süreçte sıkıntı yaşıyoruz. Piyasalarda sıkıntı var. Ama umarım iyi bir tüketimle sonuçlanırız. Maliyetler çok arttı, piyasalarda da bu nedenle fiyatlar var. Artışlar her zaman artıyor.Adana’dan Kamyonlar Üç yıl önce 4 milyondu, şimdi 25 milyon. Benim için bu arabanın doldurulması önemli değil. Bu binek araç, toplu taşıma kullanıyorum. Buraya erken geldiğimiz için o saatte doldurmak zorunda kaldık. Hayır. Bizim derdimiz büyük taşımalar, tırlar. Depolarının ucuza doldurulması lazım, en azından ticaret yapanlara kanun çıkması lazım. Bir güzellik olmalı. Güzellik derken sadece bizi kastetmiyorum. Türkiye’nin ekonomik yükünü kamyonlar taşıyor, yük kamyonları çıyanları çekiyor. Bunlar olmazsa bunlar olmaz. Özel arabamın 1., 2. veya 3. sırada olması önemli değil. En fazla, içine girmeyeceksin. Ama şu anda Nevşehir ve Niğde’deki depolarımızdan büyük arabaları buraya çekiyoruz. Seralardan geliyor, Adana, Antalya, Mersin ve maliyetler çok arttı. Mesela plastik kasaların fiyatları artıyor. Markete gittiğimizde üzerlerine para yazmıyoruz. Birçoğu geri gelmiyor. Bu ister istemez işe yansıyor. Biz satış yaparken bunu müşteriye mümkün olduğunca yansıtmamaya çalışıyoruz ama satın aldığımız kasiyer ‘Motorinin fiyatı arttı’ diyor. Bu nedenle her şey artırıldı.”

“GELİŞME YETERLİ DEĞİL. BU İŞ HER GEÇEN GÜN DAHA KÖTÜLEŞİYOR”

Resul Ataş, motorin fiyatlarındaki artışların ardından pazarlama sektöründeki kişilerin işlerini bıraktığını belirterek, şu açıklamalarda bulundu:

“İşimizi çok etkiliyor ama insanlar için kötü. Artık insanlar alıştı, kimse sesini çıkaramıyor. Açık konuşana ya ‘hain’ deniyor ya da başka bir şey. Biz alıştık. Gelişme hiç de iyi değil.Bu iş her geçen gün daha da kötüye gidiyor.Market şube, market şube… Bu şekilde baktığımda market kısmındaki birçok kişinin marketten ayrıldığını görüyorum.Adam yapamıyor masraflarını karşıla. Masraflar ağır olunca adam ‘Ben yapamam’ diyor. Adam parayı israf edince ne yapsın? Sanırım ben de yakında bırakırım.”

“SADECE BENİM İŞİMİ DEĞİL HERKESİN İŞİNİ ETKİLİYOR”

Esnaf Recep Gülümser de, yıllardır artan mazot fiyatları karşısında araç depolarının artık binlerce dolar ile dolduğunu hatırlatarak, şunları söyledi:

“Sadece benim değil herkesin işini, üreticisini, tüketicisini etkiliyor. 45 lira çok büyük bir artış. Türkiye’nin gidişatı iyi değil. Şimdi 300 liraya gittiğim yere bin liraya gidiyorum. Bu sefer Bu da tüketiciye, üreticiye, mülk sahibine yansıyor.” “Bu hepsine yansıyor. Seçimlerden sonra daha da artacak. Allah yardımcımız olsun.”

Kaynak: ANKA / Günümüz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu