Yaşam

18. İstanbul Bienali’nin Küratörü Iwona Blazwick

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından Koç Holding’in desteğiyle düzenlenen 18. İstanbul Bienali, 14 Eylül-17 Kasım 2024 tarihleri ​​arasında gerçekleştirilecek. Küratörlüğünü İngiliz yazar ve sanat tarihçisi Iwona Blazwick yapacak. 18. İstanbul Bienali.

İKSV Genel Müdürü Görgün Taner, “Iwona Blazwick’in 18. İstanbul Bienali’nin küratörlüğünü üstlenmeyi kabul etmesinden büyük memnuniyet duyduk. Blazwick’in bu alandaki tecrübesi ve uzman kadrosuyla 2024 bienalini en iyi şekilde yöneteceğine inanıyoruz. İstanbul Bienali ile uzun vadeli bir ilişki.” .

Iwona Blazwick kimdir?

Küratör, sanat eleştirmeni ve akademisyen Iwona Blazwick yakın zamanda AlUla Kraliyet Komisyonu’nun küratörü olarak atandı. 2001-2022 yılları arasında Londra’da Whitechapel Gallery’nin direktörlüğünü yapan Blazwick, dünyanın en saygın müzelerinden biri olan Tate’de ve London Institute of Contemporary Art’ta (ICA) çeşitli görevlerde bulundu. Dünyanın dört bir yanından modern ve çağdaş sanatçıların çok sayıda kişisel ve grup sergisinin küratörlüğünü yaptı ve kamusal alanda sanat eserleri sipariş etti. Tate Turbine Hall ve Whitechapel Gallery’de çeşitli sanatçı programları açtı, Avrupa, ABD, Japonya ve Çin’de bağımsız olarak araştırma kabinleri ve kamusal sanat programlarının küratörlüğünü yaptı.

Londra Şehri Dördüncü Kaide Komitesi üyesi olan Blazwick, her yıl Londra’da düzenlenen açık hava heykel standı Sculpture in the City’nin danışmanıdır. Arka’da Contemporary Artists Monographs and Themes and Movements ve Phaidon Publishing’de Whitechapel Gallery/ MIT Press Documents of Contemporary Art’ın kurucu editörü olan Blazwick, dünya çapında çağdaş sanatçılar ve sanat hareketleri ve sanat kurumları hakkında monografiler ve kataloglar yayınladı.

Sanata katkılarından dolayı 2007 yılında Kraliçe tarafından İngiliz İmparatorluğu Nişanı ile onurlandırıldı, Fransa’da Officier des Arts et Lettres ve İtalya’da İtalya Yıldızı Memuru ile ödüllendirildi. Blazwick, Harewood House, Yorkshire ve Film London’s Jarman Award mütevelli heyetinde yer almaktadır. (KÜLTÜR SANAT HİZMETİ)

kabatasajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
istanbul eşya depolama
Başa dön tuşu